czwartek, 19 maja 2016

KONKURS #matrasmamom


Mama.
Jedno słowo, a tak wiele emocji.
Jedno słowo, a tak wiele historii, które przemykają przez wyobraźnię niczym błyszczące nici babiego lata.
Jedno słowo, które określa najważniejszą osobę w życiu każdego człowieka.
Osobę, w której z małego ziarenka stałeś się dzieckiem.
Osobę, której bicie serca jest melodią dla uszu.
Osobę, która z miłości do ciebie zrobiłaby wszystko.
Osobę, bez której nie mógłbyś istnieć.

fot. Dominika Borowiec

KATEGORIA
Literatura piękna obca

Postać matki jest szczególnie doceniana w świecie literatury z tego względu, iż wiąże się z paletą konkretnych emocji, które jakże ciężko oddać na kartach powieści z powodu specyfiki uczuć, zachowań i przemyśleń. Mało kto zauważa jej sentymentalność i pełne oddanie wpisane głęboko w fabułę, bowiem wydaje nam się, że ten typ bohatera nie jest nadzwyczajnie zawiły. Niemniej jednak matka odgrywa kluczową rolę w życiu każdego z nas – jesteśmy krwią z jej krwi – dlatego też należy poświęcić jej szczególną uwagę. Patrząc przez pryzmat książek, można bez wątpienia przyznać, że postać ta należy do tych, które posiadają bogate wnętrze przypominające obraz. Zjawisko to jeszcze bardziej potęguje literatura piękna, co można dostrzec w powieści Donny Tartt Szczygieł. Jest to bardzo wymagająca lektura pełna rozmaitych wątków, jednym z nich jest właśnie miłość do matki. Miłość prawdziwa, bezwarunkowa i szczera – miłość dziecka do swojego rodzica, bez którego nie umie poprawnie funkcjonować. Postać pani Decker w dziele Amerykanki zostaje wyidealizowana przez Theodora Deckera niemal do rangi bóstwa, wokół którego roznosi się lekka poświata. Chłopiec był zapatrzony w swoją rodzicielkę niczym w niesamowity obraz, którego szczegóły pamiętał z najdrobniejszą dokładnością, a którego forma uzależniła go jak morfina. Matka stała się dla niego całym światem – po jej śmierci spędzał godziny na kontemplacji o jej wł0sach, cerze, pasji, poświęceniu i sposobie bycia. Patrząc na jej chustkę, wspomina wszystkie historie i jej marzenia. Wspomina życie „przed” i życie „po” – śmierć stała się cezurą, wyznacznikiem innej epoki jego życia. Retrospekcje Theodora Deckera zyskały miano obrazów, bowiem chłopiec malował swoimi emocjami pejzaże żalu, rozpaczy, miłości oraz oddania, toteż z powieści wyłania się postać matki jako muzy, jako głównego fundamentu życia, jako sensu istnienia, jako przyjaciela oraz jako jedynej miłości i radości życia.


fot. Dominika Borowiec

A teraz czas na konkurs! Wraz z Księgarnie Matras postanowiliśmy zorganizować specjalne wydarzenie z okazji Dnia Matki, w którym do wygrania jest kupon rabatowy na książki z literatury pięknej obcej - na przykład na powyższą lekturę Donny Tartt! :) 

A co należy zrobić, aby wziąć udział?

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie w komentarzu poniżej: Jaką postać literacką przypomina Twoja mama? 

REGULAMIN ZNAJDZIECIE TUTAJ!


___________________________________________________
Konkurs ten obejmuje również inne kategorie, toteż klikając w wybrane poniżej, możecie wybrać swoją ulubioną i właśnie tam zamieścić post konkursowy:

- Biografie
- Kryminały
- Młodzieżowe
- Sensacyjne
- Horrory

Co więcej, akcję #matrasmamom możecie śledzić klikając TUTAJ! :)

Powodzenia! 

1 komentarz:

  1. Ciekawy pomysł na konkurs ;)
    Mojej mamy nie da się nie da się o kreślić za pomocą jednej książkowej bohaterki. Zawiera się w niej kilka i na pewno nie dokońca ją opisują. Moja mama jest trochę jak mama Natalii z ,,Pamiętnika nastolatki" dba o mnie by niczego mi nie brakowało , pomaga mi w moich problemach i stara się wysłuchać, jest również jak Pani Róża z ,, Oskar i Pani Roża" dobra, kochana i pomocna. Zawsze tłumaczyła mi wiele rzeczy, czasem dość trudnych. Jest również jak,, Ania z Zielonego Wzgórza". Wciąż się uczy, ciekawa jest tego co ją otacza. Jest moją bohaterką i moim wzorcem ;).

    OdpowiedzUsuń