czwartek, 26 czerwca 2014

"Plan"- Patrycja Gryciuk

 


Rok wydania: 2013
Wydawca: Wydawnictwo Poligraf
Kategoria: literatura współczesna
Ilość stron: 576
Ocena: 6/6

 Wprost uwielbiam to uczucie, kiedy zaczynam czytać książkę, która jest dla mnie zupełną zagadką. To jak otwieranie zakazanych drzwi. Nie wiadomo, co za nimi czyha, a jednak je otwierasz. Uwierzcie mi, nie da się w żaden sposób zaplanować debiutanckiej powieści Patrycji Gryciuk "Plan". Często myślimy, że będziemy czytać owinięci kocem z kubkiem dobrej herbaty w dłoni. W tym przypadku skończyłoby się na zapoconym ciele i sześciogodzinnym braku napoju. A wracając do sprawy ciekawości, uważajcie na "Plan"! Nie będziecie mieli dość tej lektury, choćby świat walił się wam na głowę...Zaczyna się bardzo niewinnie z Polskim akcentem. Anna Smith, rodowita Wrocławianka, zaczyna studia na wydziale architektury na Uniwersytecie Oksfordzkim. Szkoła- marzenie. Nie ma problemów z poszukiwaniem towarzystwa, bo już pierwszego dnia poznaje wspaniałe osoby i... chłopaka, pierwszą miłość. Dokładnie wszystko byłoby jak w cudnym romantycznym filmie i skończyłoby się szczęśliwie, gdyby nie mężczyzna, Siergiej, którego Anna poznała na jednym z bankietów, kiedy jej chłopak musiał wyjechać. Dziewczyna za żadne skarby nie może zapomnieć o Lorcanie, choć wyszła za Siergieja.


  "Nie było mnie. Ani tu, ani tam, ani nigdzie indziej. Zupełnie jakbym przestała istnieć, a cały świat razem ze mną..."*

 Przyznaję się, nie byłem w pełni przekonany do "Planu", który leżał na mojej półce i czekał, ale po jakimś czasie w końcu się zdecydowałem i gdybym wtedy nie sięgnął po tom z twarzą dziewczyny na okładce, popełniłbym ogromny błąd. Co mnie zachwyciło? Po pierwsze nieprzewidywalność, którą kocham i ubóstwiam. Niezmiernie się cieszę, kiedy czytając książkę, bawię się w medium i nic z tego nie wychodzi. Po drugie wspaniali bohaterowie, którzy nie nudzą, a nadają powieści inny wygląd. Po trzecie fabuła czyli serce książki. W przypadku "Planu" akcja powieści jest, skromnie ujmując, idealnie przemyślana i pozytywnie zaskakująca. Po czwarte książka niesamowicie wciąga. To tak, jakbyśmy układali puzzle. Kolejno do każdego elementu doczepiamy drugi, trzeci, czwarty... Tego po prostu nie da się opisać, to każdy musi doświadczyć na własnej skórze. A co mi się nie podoba? Z ręką na sercu muszę przyznać, że NIC."- Dlaczego się nie poddasz i nie posłuchasz swojego serca?
- Jak zwykle niczego nie rozumiesz! Ja właśnie słucham swojego serca i dlatego tak mi źle! Dlatego tak mi ciężko! Nie mogę odejść od kogoś, kogo kocham"*

 Książka Patrycji Gryciuk, młodej krwi, której powieści z pewnością długo będą krążyć w czytelniczych żyłach wyobraźni, najpierw mnie przeraziła, gdy usłyszałem, że ponad 200 pierwszych stron, to romans. Jednak z biegiem czasu owy strach przerodził się w zachwyt. Nie zważałem również na to, że czytam jakieś sześć godzin pod  kocem, gdy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza, a kubek z wonnym napojem już dawno świeci pustkami. Uwaga, czytając książkę wpadasz w trans! 

Nie umiem oceniać romansów ze względu na to, że ich nigdy nie czytałem, ale jak wszystkie są takie jak "Plan", to zacznę częściej po nie sięgać. Owszem, główna bohaterka wciąż zmaga się z uczuciami- Siergiej czy Lorcan, Siergiej czy Lorcan...-, ale ponadto w wątek przewijającej się ciągle miłości została włączona mała i znacząca kryminalna nuta. Bardzo spodobało mi się, że autorka w "Planie" porusza sprawę biopaliw oraz codziennego życia firm konkurujących ze sobą. Nadało to książce niespotykany dotąd przeze mnie smak. (Tak na marginesie, to dużo nauczyłem się o biopaliwach.) Krótko mówiąc, dawno nie czytałem tak dobrej pozycji, mimo że podobno jest to romans.Chcesz przeżyć znakomitą przygodę? Przeczytać książkę, która odbiega od wszystkich nudnych pozycji? Chcesz posmakować dużej dawki adrenaliny i totalnego wybuchu emocji oraz wyobraźni? Cóż, nie masz wyjścia. Muszisz sięgnąć po "Plan", książkę, która całkowicie cię pochłonie. Może ty ją zaPLANujesz... "Jeśli nie dobrnie Pan do końca, zrozumiem." A jednak dobrnąłem :)
* wszystkie cytaty pochodzą z książki

8 komentarzy:

 1. Slyszałam już o tej książce i mam na nią wielką ochotę. Jej fabuła trafia w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam.
  Wzruszałam.
  Denerwowałam.
  Ale w gruncie rzeczy..
  Zachwycałam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, ale mam ochotę od dawna. A do romansów się przekonaj - są książki w tym gatunku wprost wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już dość dawno temu. Pamiętam, że książka zrobiła na mnie dobre wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że warto. Bardzo chętnie zatopię się w Planie, choć zupełnie nie miałam jej w planie :D Co za rym !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam :) Nie pożałujesz :)

   Usuń
 6. Nie czytałam, ale miło słyszeć, że coraz więcej polskich młodych autorów pisze bardzo dobre książki. Myślę,że w najbliższej przyszłości sięgnę po "Plan"

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie przekonałeś mnie do sięgnięcia po "PLAN". Wygląda na mądrzejszy romans niż zwykle te co czytam :D. Choć nutka zaciekawienia została. Nie odrzucam książki od razu, być może kiedyś przeczytam. Jednak jeszcze nie teraz.

  "Jeśli nie dobrnie Pan do końca, zrozumiem." A jednak dobrnąłem :) - uwielbiam <3

  SCG

  OdpowiedzUsuń